top of page
Tanıtılan Yazılar

Çocuğunuzun odasında uyuşturucu bulursanız ne yaparsınız!

Uyuşturucuların sokaklarda yaygın olması, gençlerle uyuşturucuları büyük ölçüde yakınlaştırır. Ancak bu her gencin odasında uyuşturucu bulundurabileceği anlamına gelmez. Şüphesiz çocuğunuzun cebinde, yatağının altında veya odasında uyuşturucu bulmak aile için korkutucu ve yıkıcı bir deneyim olabilir.


Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını öğrenmek, dünyanızı alt üst eder ancak dünyanın sonu değildir!


Onun uyuşturucu kullanıyor olması, hemen sokaklara düşeceği, sağlığına ve kendisine zarar vereceği parasız, aç susuz kalıp, sadece uyuşturucu peşinde ömrünü ziyan edeceği, işsiz kalacağı, ev içinde herkese şiddet uygulayıp, hırsızlık yapacağı, evdeki eşyaları satıp, altınları bozduracağı anlamına gelmez. Onun, uyuşturucu kullanımı aslında sadece çocuğunuzun uyuşturucu denediğini gösterir.


Uyuşturucu bağımlılığında deneme ve kötüye kullanım arasında ciddi bir fark vardır. Aynı fark kötüye kullanım ve bağımlılık arasında da vardır.


Çocuğunuzun esrara ya da hap veya daha önce hiç görmediğiniz bir şey kullandığını mı düşünüyorsunuz?


Gençlerde Uyuşturucu bağımlılığı Tedavisi


Diyelim çocuğunuzun dolabında veya çamaşırları yıkarken cebinde bir torba esrar buldunuz ve kara kara şimdi ne yapacağınızı düşünüyorsunuz. Aklınızdan hem duygusal hem öfke dolu bir sürü düşünce geçiyor olmalı.


Peki ne yapacaksınız?


1.Öncelikle olabildiğiniz kadar sakin olun ve oturup onunla dürüstçe konuşun. Ne kullandığını, ne kadar sık kullandığını, ne zamandır kullandığını, ne zamanlar kullandığını öğrenin.


2. Kendi deneyimlerinizi ve bilgilerinizi aşırıya kaçmadan paylaşın, ders verir gibi anlatmayın. Neden kullandığını sorun ve neden kullanmasını istemediğinizi belirtin.


Bu konuşmayı yapmak çok zor gelecektir. Ancak karşılaşılan vakalarda bu konuşmaya büyük ölçüde ihtiyaç duyulmaktadır. Diğer taraftan bu açık ve içten konuşmanın ne kadar ileri gidebildiğini gördüğünüzde çok şaşıracaksınız.


Tabiki her zaman bu kadar kolay olmayabilir, çocuğunuz bırakmak istemiyorsa ve kullanımı devam ediyorsa bağımlılık danışmanlarından destek almak gerekebilir.


Çocuğunuzun uyuşturucu kullandığını öğrenmek dünyanın sonu değil! Onunla konuşabildiğiniz ve içtenlikle sohbet edebileceğiniz an korkularınız azalacaktır.Daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page