top of page
Tanıtılan Yazılar

Ünlü rock yıldızı Kurt Cobain ve Courtney Love'ın kızı Frances Bean Cobain ilk kez bağımlılığınd


Ünlü rock yıldızı Kurt Cobain ve Courtney Love'ın kızı Frances Bean Cobain kısa bir süre önce instagram üzerinden bir mesaj yayınladı ve ilk kez, bağımlılıktan kurtulduğunu kamuoyuna açıkladı. 2 yıldır madde kullanmadığı anlamına gelen “2. ayıklık doğum günü” olduğunu söyledi.


Frances Bean Cobain'in bu paylaşımı ayıklığın nasıl bir süreç olduğunu ve bu süreç içinde kişinin değişiminde yaşadığı farkındalıkların ne kadar değerli ve önemli olduğunu gösteriyor.


"Bu yazıya Oahu'da doğayla çevrili, saf bir anı paylaşarak, tüm sevgimle paylaşacağımı düşünmüştüm. Bügün, 13 Şubat 2018 ve bana kim olduğumu anlatıyor. Çok duyguluyum çünkü ikinci “ayık” doğum günümü kutluyorum.Kamuoyuna karşı bu kadar kadar samimi ve içten olan olan bir şey hakkındaki hislerimi paylaşmak benim için ilginç ve kaleydoskopik bir karar. Ayık olduğum gerçeği, kesinlikle kamuoyuyla paylaştığım bir itiraf niteliği taşımıyor. Ama bence, yargılanma, veya yanlış anlaşılma korkumu bir kenara bırakmak açısından çok daha önemli. Yolculuğumun bilgilendirici olabileceğini ve benzer ya da daha farklı deneyimleri olan diğer insanlara bile yardımcı olabileceğini fark etme ve gözlemleme bilincine sahip olmak istiyorum. Her gün, şimdiye kadar gerçekleşmiş ve gerçekleşecek olan tüm acı dolu, rahatsız edici, trajik, berbat şeyler için bir günlük savaştır. Kendini yok etme, zehirleme ve acıdan kurtulma aslında kolaya kaçmaktır.Kendim ve etrafımdakiler var olmayı seçmek verdiğim en doğru karardı. Vücudumuzu ne kadar beslersen, ruhunu da o kadar beslersin, ikisi arasında doğrusal bir bağlantı var. Aslında Hepsi birbirine bağlı ve bağlı olmakta zorunda. Bu yüzden bugün her anlamda sağlıklı olma,; mutluluk, şükran, farkındalık, merhamet, güç, bilgelik gibi iyi duyguların ve korku, kayıp, ve sürekli olarak hissettiğim dağınık, ilkel duyguların sayısızlığını kutlamak için gideceğim. Tüm bu duygular, benim kim olduğumu, niyetimi, kim olmak istediğimi yansıtıyorlar ve sınırlamalarımı ve engellerimi keşfetmemi sağlıyorlar.. Hatalarımın kendi hatalarım olduğunu kabulleniyorum; farkındalığımı artırdıklarına inanıyorum. Sürekli gelişiyorum. Evrimin durduğu an, kendimi ve sonunda da sevdiklerimi reddettiğim an. Amiyane tabirle, eğer istersen hayat daha iyi olur. Başkalarının bilmediği bir şey bildiğimi asla iddia edemeyeceğim. Sadece bana neyin iyi geldiğini ve kendimden kaçmak için kullandığım yöntemlerin artık işe yaramıyor olduğunu biliyorum.Barış, sevgi, empati (Ben bu ifadeleri alıp; umut, iyilik ve sağlığı ekleyerek yeniden tanımlayacağım, çünkü bunu istiyorum.) "

Frances Bean Cobain

Cobain, paylaşımı sonrası basın toplantısında soruları yanıtlarken sıklıkla babası Kurt Cobain'in uyuşturucu bağımlılığı ve hatta intihar etmesinin sebebi olabileceği ile ilgili soruları yanıtlarken kendi yolculuğu hakkında bilgiler verdi: Aynı aileden olmaları bağımlılık ve genler arasındaki bağların ne kadar etkili olabileceğini sorgulattı.


Bağımlılıkta Genetik Yatkınlık

Genetik faktörler, ebeveynleri alkol veya uyuşturucu kullanan çocuklarda uyuşturucu ve alkol problemleri geliştirme riski daha yüksektir. Araştırmalar, alkol veya uyuşturucu kötüye kullanımı olan ebeveynlerin çocuklarının, alkol veya uyuşturucu denemeye ve alkol veya uyuşturucu bağımlılığı geliştirmeye daha yatkın olduğunu göstermektedir. Ayrıca, uyuşturucu kullanan ebeveynlerin çocukları, bağımlılık için genetik bir yatkınlık yani “bağımlılık kişiliğine” sahip olabilirler.


Kaynak: teens.drugabuse.gov Çeviren: Alp Çağlan Maçkan

Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page