top of page
Tanıtılan Yazılar

Çocuğunuzu bağımlılıktan korumak için 10 öneri

Bağımlılığın gelişim sürecinde aile ve sosyal çevre etken faktör olarak değerlendirilse de aynı şekilde aile ile olan ilişkiler, arkadaş ilişkileri ve sosyal destek kaynaklarını kullanabilme hem önleme hem tedavi aşamasında büyük öneme sahiptir.


Bu yazımızda çocuğunuzla kuracağınız ilişkileri güçlendirecek, onunla sağlıklı iletişim kurmanızı sağlayacak ve önemlisi onun kişisel gelişimine katkı sağlayacak birkaç ipucunu sizinle paylaşıyoruz.


1. Onlarla konuşun, sohbet edinNasihat veya konferans değil, gerçekten sohbet edin, konuları hep siz belirlemeyin; bildiklerini ve öğrendiklerini anlatabilmesi için fırsat verin, anlattıklarını basit ve sıradan bularak kendilerini değersiz hissedebilirler.


Sohbet etmek ve onu dinlemek, sorunlarını ve çözüm yollarını görmeniz için fırsattır. Sigaraya başladıysa niye içtiğini bile anlatabilir veya daha başlamadan sigara hakkındaki düşüncelerini öğrenebilirsiniz.

Unutmayın sizden alamadığı yakınlığı büyüdüğünde çevresi ona sunacaktır.

2. Sorunlardan konuşurken emir kipi kullanmayın

Bu bir fikir alışverişi, doğruları biliyorsunuz, ama önce bir dinleyin sonra doğrularınızı öneri olarak ona aktarın.Sizin ona yaklaşımınız, onun sorunlara yaklaşım tarzının en önemli belirleyicisidir.


Mutlaka başka bir çözüm olacağını bilmesi, çaresizlik hissini ortadan kaldıracak ve ona düşünerek, paylaşarak çözüm yolu bulunabileceği öğretecektir.


3. Olumlu ve olumsuz yanları vurgulayın

Bir çocuğa bilgisayar veya sosyal medya araçlar kötü derseniz; sizi internet bağımlısı yapacak kadar iyi yanlarını sayabilir ve bunların çoğunu da çürütmekte zorlanırsınız.


Halbuki siz geçirdiği zamanın çokluğunun zararlı olduğunu anlatmak istiyorsunuz. İkisi arasındaki ayrımı anlatın, doğru ile yanlış arasındaki farkı gösterin.


4. Polis gibi davranmayın

Sağlıklı ve bilinçli ailerler iyi gözlem yapar; böylelikle çocuğunun duygu ve davranış geçişlerini hisseder.


Peşinde polis gibi gözetleyen aileler de ise hırsız-polis oyunu başlamıştır. Kaçabileceği yere kadar yakalanmamak için çaba harcar.


Unutmayın bağımlılık tam bir gizlilik oyunudur.

5. Aile içi kurallarınız ve sınırlarınız olsun


Bunlar net bir şekilde belirli, tüm ailenin uyduğu, sorumluluk aldığı ve ceza niteliği olmayan ailenin daha sağlıklı olması için belirlenmiş yapılardır.


Rica veya duygu sömrüsü ile sınır koymaya çalışmayın.

Kurallar önceden konuşulmalı ve nedenleri açıkça anlatılmalıdır.


Çok fazla kural değil; tutarlı, az ancak kesin uyulan kurallar işlevseldir.


6. Çevresini TanıyınÇevresinde kimler var, arkadaşları ile tanışın, sohbet edin, konuşun. Konuşurken bir beklentiniz olmasın unutmayın sorguya çekmiyorsunuz, sohbet ediyorsunuz.

Yaşadıklarını anlatabilmesi için fırsat verin.Uçlardan uzak durun, ne çok eleştirin ne övgüye boğun.


7. Öfkenize sahip olunHerhangi bir davranış veya durum sizi öfkelendirebilir. Öfkelendiğinizde bir durun ve gerçekten neye öfkelendiğinizi sorgulayın.


Kaygılı çocuk kaçınan davranışlar sergiler. Onun rahat ve açık olması için sizin sakin kalmanız gerekir.

8. Ona değerli olduğunu hissettirin

Sadece tüketiyorsa, ne isterse hemen oluyor ve çaba harcamıyorsa, hayata karşı verici olması beklenemez.

Çocuklar bulunduğu yaşlarına göre uygun görevler alabilirler, ev içi görevleri ve sorumlulukları olsun ve yerine getirdiğinde abartmadan onaylayın.

Her hangi bir şeyi sevmesi, önemsemesi, üretmesi, amaçlarının ve ideallerinin olması onu bağımlılıktan uzaklaştıracaktır.

9. Hayır demeyi öğretin


Sürekli yanında olamazsınız, bir yerde, bir şekilde bir teklifle karşılaşabilir.


Özgüven sorunu yaşayan, kendini değersiz hisseden ve çevresi tarafından onaylanma kaygısı duyan çocuk kolay kandırılır ve ikna olur.
10. Sosyal faaliyetlere özendirinHer şeyin fazlası zarar, bıktırmadan, kendisine zaman ayırması gerektiğini unutmadan, seveceği, kendini geliştirecek, üretkenliğini destekleyecek aktiviteler bulun ve bunu onunla konuşun.


Özgüveni yetersiz veya çekingen yapılı çocuklar başlangıçta istemeyebilir, cesaretlendirmek bu noktada pek çok şeyi değiştirebilir.

Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page