top of page
Tanıtılan Yazılar

Esrar kullanımı beyni nasıl etkiliyor?

İçeriğinde bulunan THC adlı kimyasal, anandamide adlı bir kimyasal barındırır. Kenevirler, nöronların ateşlenmesi ile salgılanan nörotransmiterlerin özelleşmiş formudur.Nöronlar ateşlendikten sonra aşırı tepki veya baskınlık kazanmaması için bir süre tepkisiz duruma geçer.


Bu durum beynin daha sakin ve kontrollü bir şekilde işlev görmesini sağlar. Ancak, kenevir, beynin bazı bölgelerinde bu tepkisizlik durumunu engeller. Nöronlar hep aktif kalır.


Düşüncelerde, hayal gücünde ve algılarda büyük bir artış meydana getirir. Düşünce, olabilecek en önemli ve derin düşünceye dönüşür.Kişi büyük resmi göremez ve son olayları hatırlayamaz. Kişi o anda yoğun düşüncenin odağındadır ve yeni bir fikre odaklanıncaya kadar, nöronlar o anki düşünce için ateşlenmeye devam eder. Kenevir, beyinde dopamin ve nöroepinefrin seviyelerini etkiler.Çoğunlukla rahatlık ve gevşeme hissi verir, zaman zaman gülme krizleri, öfori hali gözlenir. Ağrı gidermeyi ve olaylara aşırı odaklanmayı sağlar ve bazen kaygı yaratır. Kısa süreli hafıza, öğrenme, koordinasyon, hareket kontrolü ve zihinsel fonksiyonların gerçekleştiği bölgelerdeki reseptörleri etkiler. Zaman algısında değişim ve reflekslerde gerileme görülür.
Esrarın etkileri, kulanılan maddenin cinsine ve çeşitliliğine göre değişir. Sativa, konuşma ve gülme hissi verirken; İndika ise hayalperest bir etki yaratır. Esrarın insan üstündeki etkisi, esrarın cinsine, tüketim miktarına ve tarzına, çevresel koşullara, tüketen kişinin ruhsal durumuna göre de değişkenlik gösterir.

Esrar, sarılarak, bong veya kova ile kullanılır.Tütün gibi sarılacak içildiğinde, akciğerler yoluyla kısa sürede kana ulaşır ve bir ile üç saat etkileri sürer. Bong(kova) yolu ile kullanımda ise toz halde yoğun olarak alınacağından ilk flaş etki 15 dk kadar sürer.


Esrarın psikolojik bağımlılığı fiziksel bağımlılığından çok daha yüksektir. Kullanılmadığında kesilme belirtileri gözlenir: Sinirlilik, gerginlik, iştahsızlık, uykusuzluk ve ilgisizlik başlıca belirtilerindendir.


Uzun dönem esrar kullananlarda başta şizofreni olmak üzere psikatrik rahatsızlık görülme oranı yüksektir. Akciğer sorunları, bronşit, astım, panik atak, depresyon ve demotivasyon sendromu gözlenir.

Esrar kullanımında en büyük tehlike içeriğinin saf olduğu yanılgısıdır. Piyasada alınan esrarın içine sentetik maddeler karıştırılmaktadır.Esrar kullananlarda şizofreni görülme oranı, kullanmayanlara göre 7 kat fazladır.


Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page