top of page
Tanıtılan Yazılar

Taş(Crack) KokainKoka yapraklarından başka bir kokain çeşitidir.Kokain tozuna, kabartma tozu gibi zayıf bir baz malzeme, amonyum kullanarak karıştırıldıktan sonra bileşimi değişir.Katı bir hal alır ve çok düşük erime sıcaklığına sahiptir. Bu dönüşüm sigara olarak içimini sağlar. Akciğerler aracılığıyla doğrudan alındığında etki süresi yaklaşık 8 saniyedir. Bağımlılık etkisi çok yüksektir. Tek kullanımdan sonra bile bağımlılık yapabilir ve yeniden kullanım için şiddetli istek yaratır.


Kokain ile Taş kokain başlangıç aşamasında beyinde aynı etkiyi yaratırlar: aktiflik, aşırı dikkat, duygularını daha fazla ve derinlemesine hissetme gerçekleşir. Beyinde büyük miktarda dopamin salınımı olur.
Taş kokain, beyinde taşıyıcı nöronlara bağlanır ve tekrar alınımını engelleyerek içeride dopaminin gezinmesine izin verir. Reseptörleri sürekli uyardığından, kişi kendisini iyi hisseder.

Bu iyilik hali yaklaşık 10 dakika sürer. Ancak kısa süre sonra beyindeki dopamin seviyesi hızla azalır ve düşüşe neden olur.


Bu düşüş depresyon duygusunu tetikler ve kullanıcı yeniden yükselmek için daha çok kullanmak zorunda kalır.
Dopamin seviyelerinin normale dönmesi uzun zaman alır. Kullanıcılar yoksunluk dönemlerinde, sinirlilik, uykusuzluk, mutsuzluk, bitkinlik, kaygı şüphecilik ve ileri boyutlarda paranoya yaşarlar. Sık ve çok miktarda kullananlarda bazı zamanlar, vücutlarında veya deri altında bir şey geziyor hissi olabilir.


Kokain ve taş yüksek doz alındığında; çarpıntı, sinirlilik, saldırganlık, huzursuzluk, yerinde duramama, göğüs ağrısı ve yüksek tansiyon gibi belirtiler gözlenebilir. Burunda kanama ve delinme, tikler, baş ağrıları, cinsel sorunlar da yarattığı olumsuz sonuçlardan bazılarıdır.


Taş kullanımında en ciddi tehlike kalp krizi, epileptik nöbet ve felç geçirme ihtimalinin yüksek olmasıdır. Uzun süreli kullanımda özellikle solunum yolu ve akciğer problemlerinin yanı sıra ciddi psikiyatrik sorunlara neden olabilir.
Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page