top of page
Tanıtılan Yazılar

Bağımlılıkla Başa Çıkmak: 14 Kural

Sevilen bir kişi bağımlı olduğunda maalesef, her zamanki gibi düşünme ve davranma alışkanlıklarınız sizi başarıya götürmez. Bağımlılıkla başa çıkmak için gereken tutum ve davranışlar bir çok insana tuhaf gelir. Çünkü kendi doğalarının dışındadır. Bağımlı kişiler, aile üyelerini manipüle etmek ve uyuşturucu kullanımını sürdürmek için bundan faydalanır.


Trajedi, uyuşturucu kullanımı ve manipülasyonların yıllarca devam ettiği zaman, ailenin bağımlı kişinin hayatını kurtarmak için hiçbir kaynağının kalmamış olmasıdır. Bağımlılık sonucu ortaya çıkan sorunları gidermek için onlarca, hatta yüzbinlerce doların harcanması çok yaygındır.


Bu trajediyi engellemek için, önem verdiğiniz kişinin alkol, taş ya da toz kokain, esrar, metamfetamin, eroin ya da ekstazi gibi uyuşturucular ve ilaçlara bağımlı hale geldiğinde kesinle uymanız ve değiştirmemeniz gereken on dört kural vardır.1. Naif Olmayın.Çok masum olmak ve güvenmek- Bağımlılık söz konusu olduğunda ölümcül bir kusurdur.


Uyuşturucu istismarı veya bağımlılığı ile uğraşırken tek güvenli davranış, ne kadar acıtsa ve zor gelsede , naifliği tamamen ortadan kaldırmaktır. Naif bir kişi, delillerin aksini gösterse bile, sevilen birinin doğruyu söylediğine inanmaya çok isteklidir. Aileler bu tuzağa sık yakalanırlar. Çünkü sevdikleri kişi daha önceden daima güvenilir biri olmuştur. Alkolizm, uyuşturucu bağımlılığı veya bağımlılığı etkileri gerçek yüzünü göstermeye başladığında ve kişi tam anlamıyla bir rehabilitasyon programını tamamlayana kadar, naiflik bahsi kapanmıştır. Alkol veya uyuşturucu bağımlılığı konusunda naif olmak, genellikle ölümcül bir hata olabilir.


Nasıl yanlış yapılır : Lise öğrencisinin notları düşüyor, kulüp veya aktivitelerden uzaklaşıyor, arkadaşları değişiyor. Ebeveynleri ona sorduğunda, o bu aktivitelerden bıktığını ve öğretmenlerinin ona taktığını söylüyor. Onun her zaman güvenilir olması, ailenin bu hikayelere inanması ve hasarın onarılması daha zor olacağı zamana kadar onu yalnız bırakmasına neden olur.


Doğru nasıl yapılır: Ebeveynler ona değişiklikler hakkında sorular sorar. Bu konuda naif olmayı red ederler. Çünkü bu belirtilerin genellikle uyuşturucu kullanımı anlamına geldiğini bilirler. Öğretmenlerle ve eski arkadaşlardan bazılarıyla konuşur ve uyuşturucu kullanımını destekleyecek daha fazla semptom duyarlar. Oğullarına, aile doktoruna giderken eşlik eder ve uyuşturucu testi isterler. Testin sonucunun olumlu çıkması, daha fazla eyleme ihtiyaç olduğun bilmelerini sağlayacak gerçek bir kanıt sunar.2. "Kolaylaştırıcı" Olmayın.


"Kolaylaştırıcılar" yardımcı olduklarına inanabilir. Aslında, bir kişinin kendi kendini yok etmesine katkıda bulunurlar.


Bazı insanların anlaması zor olsa da , kolaylaştırıcı aslında bir kişinin uyuşturucu veya alkolü suistimal etmeye devam etmesini mümkün kılar. Olanak sağlamak, sonsuz sayıda varyasyona sahip olabilir. Bir kişinin bir profesyonel yardım almasında ısrar etmek yerine, bir kolaylaştırıcı, dibe vuran uyuşturucu kullanan kişinin evde yaşamasına izin verebilir, bir iş bulmasına yardımcı olabilir, ona kullanması için arabasını verebilir, kullandığı ilacı alabilir veya her gün yemeğini evine getirir.


Finansman, uyuşturucu kullanımının devam etmesine izin veren en önemli yoldur. Bağımlı kişi tüm gelir kaynaklarını kaybettiğinde, aile maddi olarak destek vermeye devam ederse, o kişi kendini girdabın içine doğru sürükleyebilir. Kolaylaştırı olmayı durdurmak için kendinizi disipline etmeye oldukça fazla ihtiyaç duyulabilirsiniz.Çünkü başı belada olan ve zorluk çeken birine yardım etmek, sevgi dolu bir aileye çok doğal gelecektir.


Küçük bir borç vermek, son araba pert olduktan sonra yeni bir araba almasına yardım etmek, bir iş bulmasına yardım etmek için çevrenize duyurmak - tüm bu iyilikler sadece uyuşturucu bağımlılığını uzatabilir.Nasıl yanlış yapılır: Genç kadın eve gelir ve ailesinden kira için 500 dolar ister. Neden kirasını ödemediğini sorduklarında, cüzdanını kaybettiğini ve tüm kira parasınında içinde olduğunu söyler. Bir ay önce kirayı eksik ödemesine ve son zamanlarda çok hasta olmasında rağmen, ebeveynleri daha fazla soru sormaz , parayı verip ayrılırlar.


Doğru nasıl yapılır: Genç bir kadın kira parası ister. Ebeveynler, neden kira ödeyemediğini sorar ve sadece üç hafta önce kiranın ödemesini tamamlamak için 100 dolar istediğine dikkat çeker. Cüzdanın kayıp olduğunu polise bildirirler. Kolaylaştırmanın yerine; baba, borç vermesi için son harcamaları ve maaş taslaklarıyla ilgili kayıtlarını görmesi gerektiğini söyler. Banka hesabına giriş yapabilir veya bankaya gidebilir ve kayıtları alabilirler. Onun yalanlarını desteklemez ve aile, doğrudan borçlandığı kişiye ya da ev sahibine gidip, parasını vererek uyuşturucu suistimaline izin vermez. Artık,onun gerçek problemi üzerinde çalışabilirler.3.Yalanları ve Manipülasyonları Rededin.Bağımlılık belirtileri ortaya çıktığında, yalanların ve manipülasyonun olması beklenir ve siz hazırlıksız yakalanırsınız.


Bir kişi bağımlı hale geldiğinde, sanki onunla birlikte giden özel bir beceri seti varmış gibi akıl, uyuşturucunun hizmetkarı olur. Zorlu durumlardan kurtulmak için çok iyi bir yalan uzmanıdır. Ayrıca hayatını kurtarmaya çalışan kişi üzerinde masayı nasıl değiştireceğini öğrenir. Uyuşturu kullanma nedenini onların sorunu olarak gösterir.Bu iki gerçeği kavramak:

  • Uyuşturucu bağımlılığı ile birlikte ahlaki ve etik bir çürüme olur.

Daha fazla uyuşturucu ya da alkol için istek duyması, kullanıcı için çıldıracakmış gibi hissetmek kadar zor olabilir. İnsanların onu yalnız bırakması için gerekli olan şeyleri söyleyerek ya da yaparak kendisini haklı çıkarır ve böylece uyuşturucuları kötüye kullanmaya devam edebilir. Bunu yapması onun için nefes almak kadar önemlidir ve doğaldır. Bu yüzden yalanlar söylemeye başladığında şaşırmanıza gerek yok. Dedektif becerilerinizi keskinleştirmeniz, hikayeleri doğrulamanız ve sizi manipule etmesine izin vermemeniz gerekiyor.


  • Bunu haketmiyorsunuz.


Nasıl yanlış yapılır: Karısı kocasının işe gitmediğini ve kamyonunda yeni bir hasarın olduğunu fark eder. O ne olduğunu sorar. Kocası, nakliye kamyonun çarptığını ve iş yerinden tazminatını istediğinde kovulduğunu, zaten işten sıkılmış olduğunu ve araya ihtiyacı olduğunu söyler. Eşi, her ay bütçelerinde eksiğin olmasından dolayı, pek çok faturanın zaten ödenmesi gerektiğini söyler ve ödenmesi gereken faturalar varken işten ayrılmasına itiraz eder.


Kocası, ona döner ve kendisinin ihtiyaçları olduğunu söyler ve onu kendisinin ihtiyaçlarını görmezden gelmekle suçlar. Sonuçta, bebekler doğduktan sonra iki yıl bu ara sürer. Eşi yalvarır ve en sonunda yenik düşer ve ne yapmak istiyorsan onu yap der.


Doğru nasıl yapılır: Bu örnek, dışarıdan yardım gerektirebilecek zor bir durumdur. Diğer aile bireyleri, aile doktoru veya yetkililerin veya müdahaleci desteğinin, kocanın sindirme veya manipülasyon girişimlerini tamamen kesmesi gerekebilir. Bağımlılık güçlü ve zeki bir düşmandır. Çaresiz bir eş, orta yaşlı boşanmış bir anne ya da acı veren baba ya da belki de en kötüsü, yaşlı bir büyükanne, bu tür bir doğrudan saldırıya karşı gelme yeteneğine sahip olmayabilir. Yalan söylenen veya manipüle edilen kişi, bu durumu yaratan kişi olmadığını fark ederek başlamalıdır. Bununla başa çıkmak için yeterli desteği bulması gerekir.


Bu örnekte, karısı yalanları duyar ve cevap vermez. Son üzüntülerinin, hastalıklarının ve para kayıplarının farkına varır. Ailenin diğer güçlü ve güvenilir üyelerinin yardımını alır. İşverenle konuşulur ve işyerinden uyuşturucu kullanımı sebebiyle kocanın kovulduğu ortaya çıkar. Sonunda , bağımlısı kişi, kendisinden uyuşturucu testi isteyen ve olumlu çıkması durumunda tedavi talep eden bir grupla karşı karşıya kalır.4. Parayı takip edin.


Bu kural, uyuşturucu bağımlılığı söz konusu olduğunda, diğer pek çok kuşkulu ilişkide olduğu gibi geçerlidir.


Uyuşturucu ve alkol tedariki tamamen parayla beslenir. Bir kişi ağır içici ya da uyuşturucu kullanıcısı olduğunda, finansal etkiler olacak, para kaybı yaşanacaktır. Bağımlılık arttıkça, bu para kayıpları da artacaktır; hatta haftada binlerce dolar olabilir.


Bağımlılar çok yaygın bir şekilde bir süre sonra düzenli çalışmayı sürdüremez hale gelirler, bu da para kaynağının azalacağı anlamına gelir. Gelir azaldığında, bir içici ya da uyuşturucu kullanıcısı öncelikle değerli eşyalarını satacak ve daha sonra aile ve arkadaşlardan çalmaya başlayacaktır. Bir çoğu uyuşturucu alışkanlığını sürdürebilmek için için suç işleyecek kadar çaresiz kalıyor. Hırsızlık, kimlik hırsızlığı, araba hırsızlığı, eczane soygunları, fuhuş ve elbette uyuşturucu ticareti bu alışkanlığı finanse ediyor.


Finansal durumla ilgili ani, açıklanamayan değişiklikler görürseniz ya da paranın ya da değerli eşyaların ortadan kaybolması gibi durumlarla karşılaşırsanız, uyuşturucu bağımlılığı ve ilgili suç olasılığını dikkate alın.


Nasıl yanlış yapılır: Genç bir adam ailesinden uzakta üniversitede okumaktadır. Daha fazla para için sık sık arar. Aile ona neden bu kadar çok paraya ihtiyacı olduğunu soruyor ama her zaman bir hikayesi vardır, her zaman farklı bir şey anlatıyor. Kitap fiyatları daha yüksek, arabasının büyük bir tamir ihtiyacı vardı ya da kiraya zam yapıldı. Her ay bir önceki aya göre 1000 $ daha fazla ihtiyaçı var gibi görünüyor. Hikayeleri her zaman mantıklı geldiğinden, aile daha fazla para gönderiyor. Bu durum aileye, çocuklarını üniversiteye gönderirken yanlış hesaplama yaptıklarını düşündürüyor.


Doğru nasıl yapılır: Üst üste üç ay, genç adam her zaman makul bir hikaye ile, daha fazla para için arıyor. Üçüncü ay, istedikleri paranın bir kısmını gönderiyorlar ve daha sonra kendilerini görmek için üniversite kampüsüne gitmeyi planlıyorlar. Vardıklarında oğullarının kilo verdiğini ve yüzünde yaraların olduğunu görebilirler. Paraları eroine gidiyordu. Artık eroin bağımlılığını ele alabilirler.
5.Değerli Eşyalarınızı Koruyun.


Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı belirtileri ortaya çıktığında, değerli eşyalarınızı saklamaktan çekinmeyin. Hayatını kontrol altına almaktan vazgeçen bir kişi maalesef sağlıklı kararlar alamaz. İstisnalar olsa da, çoğu ağır uyuşturucu kullanıcısı, başka alternatifler olmadığı anlaşıldığında çalacak ve soyacak kadar çaresiz hale gelecektir. Eğer evinizin anahtarları onda varsa, televizyonlar, bilgisayarlar veya araçlar gibi değerli eşyaların gittiğini görebilirsiniz. Geceleri gelebilir, cüzdanınızı alabilir veya cüzdanından para alabilir. Takılar ve değerli eşyaların kaybolması alışılmadık bir şey değildir. Bir baba tüm çocuklarının oyuncaklarını Noel ağacının altından alıp satabilir. Değerli şeyler, bağımlılıkla mücadele eden bir kişinin elinde güvenli değildir.


Eşyalarınızı korumak konusunda kendinizi suçlu hissetmemelisiniz. Değerli eşyaları başka bir yerde saklayın ya da güvende tutun. Bir alarm, güvenlik kapıları veya video gözetimi kurun. Kilitleri hem evde hem de işyerlerinde değiştirin. Güvenlik kodlarını, şifreleri ve imza kartlarını değiştirin. Uyuşturucu kullanıcısına teslim ettiğiniz kredi veya banka kartlarını iptal edin. Hesapları bankacınız ile konuşun.


Tüm bunlar, bağımlılık ile uğraşırken son çare olmamalı, bir sorun olduğunu anladığınız an gerçekleşmelidir. paranızı ve mülkünüzü koruyarak, aslında gerekli olduğunda doğru şekilde yardım - etkili rehabilitasyon - sağlamanız için kullanılır. Bağımlı bir aile üyesi, onu tedavi altına alma şansı olmadan aileyi iflas ettirebilir.


Nasıl yanlış yapılır: Bir aile üyesi, aile işletmesi olan restoranının yöneticisidir. Restoranda birkaç çalışanıyla kokain kullanıyor. Yakında, restoranın kar oranı düşer. Çok geçmeden, kar bile edemez hale gelir. Ailesi ve restoranın kurucuları, neler olduğunu anlamaya çalışır. Çalışanların bir şeyler çaldığını ve birkaç kişiyi (kokain kullanmayanlar) kovduğunu iddia eder. Sonrasında kayıplar ve mazeretler devam eder. Ebeveynler sonunda restorana giderler, kayıtlara bakarlar ve iflas ettiklerini fark ederler. Kızları kalan son nakit ile çıkar. Ebeveynlerin onu bulmak ve onun rehabilitasyon ücretini ödemek için parası kalmamıştır.


Doğru nasıl yapılır: Aile, restoranın kar oranın azaldığını fark eder. Kızı mazeretler sunar. Baba restorana gider ve çalışanlarla konuşur. Uzun süreli bir çalışan, sonunda kızının restoranda kokain kullandığını söyler ayrıca zararın farkında olduğunu ancak umursamadığını da ekler. Baba, hemen tüm hesaplara el koyar, restorandaki kilitleri değiştirir, imza kartlarını değiştirir. Kaybedecekleri binlerce doları, yüz binlerce insanı ve restoranın değerini korur, bu durumda ailenin kızının hayatını kurtarmak için rehabilitasyon sağlayabileceğini gösteriyor.6. Gizemli Sorunlar Olduğunda, Madde Kötüye Kullanımı Düşünülmedir.​
Bir kişi uyuşturucu kullanıyor veya aşırı tüketiyorsa, alışkanlıklarını saklaması onun için sıra dışı bir şey değildir. Genç bir çocuk, geceleri ot içmek veya arkadaşlarıyla içmek için gece evden kaçabilir.O ve arkadaşları ailenin ilaç kutusunu alabilir ve reçeteli ilaçlarını toplayabilirler. Bir alkolik eş, kocası işteyken içebilir ve kanıtları gizlemek için elinden gelenin en iyisini yapar. Uyuşturuları kötüye kullanma güdüsü o kadar güçlüdür ki, bağımlılar başkalarının, alışkanlıklarına müdahale etmelerini nasıl engelleyeceklerini öğrenirler.


Ancak madde bağımlılığı rutin olarak yaşamlarında sorunlara yol açar, örneğin: Hastalıklar ve finansal sorunlar, tutuklamalar, uyuşturucu için para bulmaya ilişkin işlenen suçlar, çocuk istismarı ya da ihmali, iş kaybı, Uyuşturucu için eşyaların satılması ve hatta evsizlik. Sevilen birine bu gibi problemlerle yardım etmeye çalışan bir aile, tüm çabalarının neden etkisiz kaldığını merak edebilir. Ona her zaman para verdiğinde, borçlarını ödediğinde ya da iş bulmasına ya da hapisten çıkmasına yardım ettiğinde, daha fazla sorun ortaya çıkıyorsa; Bu durumda, aile tüm bu sorunların kökeninin madde bağımlılığı olabileceğini düşünmelidir.Nasıl yanlış yapılır: Evli bir çift ciddi mali sorunlarla karşı karşıyadır ve iflas ilamını yayınlamak üzeredirler. Eş, tekrar tekrar denemelerine rağmen, kocanın mali sorunu çözmek için herhangi bir yardıma katkıda bulunmasını sağlayamaz. Bu sorunun tam ortasında, kocası işe gitmek için çıkıyor ve günlerce ortadan kaybolmaya başlıyor. Gizemli fiziksel problemlere ve kilo vermeye başlıyor. Karısı davranışındaki değişimi ilk günlerde ona güvendiği için anlayamaz. Evden uzaktayken uyuşturucu kullandığını asla düşünmez.


Doğru nasıl yapılır: Eşinin davranışı düzensizleştiğinde ve daha önceki hal ve tavırlarından tamamen farklı olduğunda, eşi ciddi bir şeyin onu etkilediğini fark eder. Ailesini yardım için bir araya getirir ve birlikte sorunu çözmeye çalışırlar. Eşi kaybolduğunda onu takip edip ortadan yok olduğunda metamfetamin kullandığını görürler. Bu uyuşturucaya olan bağımlılığı, mevcut mali felaketi ve sağlık sorunlarını açıklıyor. Sorunların doğru nedeni ile aile doğru çözümü arayabilir.7. Sorumluluğunu Almayın.

Bağımlı bir kişi, başkalarını suçlamak için her türlü çabayı gösterecektir. Bu bağımlılığın doğasıdır.


Bağımlılığın daha sinir bozucu yönlerinden biri, bağımlı kişinin kendi problemleri için başkasını suçlama çabasıdır. işini kaybetmek, çatırdayan evlilikler, tutuklamalar, hastalık, iflas, sakatlık, bağımlılık, hepsi bir başkasının hatasıdır. Başkalarının kişinin sorunlarına nasıl sebep olduğunu anlatan hikayelere inanmayın.


Öte yandan, kişinin adalet algısına başvurmak nadiren işe yarayacaktır. Bu algı, aylarca, yıllarca ya da onlarca yıldır kendiliğinden yok edilmiş ve şu anda karşı karşıya kalmayacakları başkalarına zarar verecek şekilde değişmiştir. Uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı daha az farkındalık demektir. Bir kişinin sorumluluklarını yeniden üstlenmesini sağlamak, kademeli bir yük hafifletme sürecini içermelidir. Bir kişiyi nüksetme noktasına karşı ezmemek, iyi bir rehabilitasyon programının görevidir.


Ama şimdilik, herkesin bağımlılığın sorunlarının sebebi olduğunu kabul etmeyin. Bu örüntü ortaya çıktığı anda, kendiniz için gerçekleri keşfedin. Eğer mümkün değilse, en azından bağımlıların yanıltıcı taktiklerine maruz kalmamak için ısrar edin. Hayatta adaletsizlikler vardır, ancak vakaların büyük çoğunluğunda, bir kişi hayattaki kendi durumuna büyük ölçüde katkıda bulunur. Hayat küçük bir darbe vursa bile, onu kaldırmak ve sorunu ele almak onun sorumluluğundadır. Dikkat edilmesi gereken bir şey, bağımlının kendi sorunlarının üstesinden gelmek için sorumluluk alarak çaba göstermesidir. Eğer bu çaba olmazsa, gerçekliğin tamamı gizleniyordur.


Nasıl yanlış yapılır: İşini kaybetmiş bir baba eve gelir. Bu, birkaç ay kötüleşen ruh hali ve evdeki ilişkilerden sonra ortaya çıkan bir durumdur. Karısı artık kendisiyle ya da çocuklarıyla vakit geçirmediğini ve giderek artan kavgalarının olduğunu görüyordur. Patronun nasıl bir pislik olduğunu ve her şeyin yanlış olduğunu ve sonuç olarak kovulduğunu yüksek sesle anlatır. Eş, bu noktada iki hatadan birini yapabilirdi: Ya tüm hikayeye inanır ve sempati duyar, ya da kocanın bu kararına itiraz ederek ve “Çocuklarının uğruna” kovulmayı nasıl önleyebileceğini göstermeye çalışır. ilk yaklaşım, kocanın bir yalanı yaşamasına izin verecek ve konuların daha kötüye gitmesini sağlayacaktır. İkinci yaklaşım ise , ne kadar doğru olursa olsun, şiddetli bir tartışmaya yol açabilir.


Doğru nasıl yapılır: Burada en iyi seçim, “yalanları ve manipülasyonu reddetmek” kuralına çok benzeyen bir kuraldır: Sorunun derinlerine ulaşmak için geniş ailenin desteğini alın. Özellikle de çocuklar dahil olduğunda, kendi başınıza daha güçlü, daha tehditkar bir kişiyle uğraşmaya çalışmayın. Ayrıca, utangaçlığınızın veya utancınızın yardım istemenizi engellemesine izin vermeyin. Sorduğunuz ilk kişi size yardımcı olmazsa, yardım alıncaya kadar sormaya devam edin. Bağımlılık ile mücadele ederken, sorunun üstesinden gelmek için bir grubun desteğine ihtiyacın olması alışılmadık bir durum değildir.8. Genç Yaşta Uyuşturucu Kullanımını Önleyin.


Bu modern dünyada, uyuşturucu etkilerinin çok genç yaşlarda görülmesini bekliyoruz. Ebeveynler, çocuklarından, gençlerin uyuşturucu kullanımı hakkında konuşmaya başlamasını bekleyebilirler ancak birçok çocuk bu an gelinceye kadar madde kullanımına başlamış olacak.


Bu kuralın bile yazılı olması gerektiği trajiktir. Ama bugünün dünyasında, gençlerin uyuşturucu hakkında konuşmasını beklemek çok geç. Bu yaşta, eğer bir genç uyuşturucu kullanmaya veya içki içmeye başlamamışsa, muhtemelen insanların taşlanmış, sarhoş veya yüksek doz alırken neler olduğunu görmüş ve okulda, partilerde, evde uyuşturucu tacizlerini izlemiştir. Filmlerde ve televizyonda uyuşturucu ve alkol bağımlılığını görmüş ve rehabilitasyona giden spor ya da müzik dünyasının ünlü isimlerini duymuştur. Uyuşturucular maalesef küçük çocukların hayatlarının bir parçasıdır ve bu durum, aynı yaşta iken bugünün ebeveynleri için muhtemelen böyle değildir.


Ebeveynlerin çoğu, konuyu çocuklarıyla iyice ve detaylıca konuşmak için tam olarak hazır hissetmezler. Çocukların maruz kaldıkları uyuşturucu türleri konusunda kendilerini eğitmeleri gerekebilir. Piyasada birçok yeni uyuşturucu var ve birçok genç reçeteli uyuşturucuları ya da türevlerini kullanıyor.


Nasıl yanlış yapılır: Çocuklarınızı toplayın ve herhangi bir uyuşturucu kullanmamasını beklediğinizi söyleyin. Sadece alkol ve esrar hakkında konuşun. Herhangi bir uyuşturucu kullandıkları ve bunu bıraktıklarında uzun bir süre toparlanamayacakları konusunda uyarın.


Doğru nasıl yapılır : Dersinize çalışın. Günümüzün gençlerine hangi uyuşturuların sunulduğunu veya başkalarının hangi uyuşturucuları kullanırken gördüklerini öğrenin. Yaşlarına uygun bir şekilde, çocuklarınızla bireysel ya da birlikte konuşmaya başlayın, kendi kişiliklerine en uygun şekilde, alkol, nikotin ve diğer uyuşturuculardaki tehlikeleri anlamalarına yardımcı olacağınızı ve bunun bir süre boyunca yapılan kısa toplantılarda yapılacağını bildirin. Her toplantıda, alkol ve / veya diğer uyuşturucuların zararları hakkında kısa bir ders verin. Çocuklarınızı yavaş yavaş, duydukları farklı uyuşturucular ve her birinin neden tehlikeli olduğu konusunda eğitin. İnsanların neden alkol ve uyuşturucu kullanmaya başladığına dair öğrendiklerini sorun. Onların soru sormalarını teşvik edin ve eğer çocuklarınızın yeterince büyük olduğunu düşünüyorsanız, bu uyuşturucuyu kullanan birini görüp görmediklerini sorun. Gözlemleri için onları eleştirmekten kaçının. Merak ettikleri şeyleri ortaya çıkarmak için bunu güvenli bir zaman diliminde yapmaya çalışın.9. Kendi ödevini yapın: Uygun Rehebalitasyon Programını Seçin.


Her türlü rehabilitasyon programı mevcuttur. Kısa ve uzun süreli, yatarak ya da ayakta tedavi. İkame ilaçları ve besin takviyeleri, yoga, masaj veya egzersiz kullananları, farklı programları ve bot kampları olan, yakın olan ve uzaktakiler, terapide hayvanları, müziği veya tiyatroyu kullanan ve ders gibi problem çözme becerilerini öğreten programlar.


Bu farklı program türlerini sıralamak için biraz eğitim gerekecek.


Sevilen biri uyuşturucu ya da alkole bağımlı olduğunda, her gün yeni bir sorun ya da sağlık krizi getirebilir. Ancak kendinize en uygun programı seçmek için zaman ayırırsanız, sorunlarınızını çözmek için en iyi sonuçları alabilirsiniz. Böylelikle tekrarlayan rehabilitasyon süreçlerine gerek kalmamış olur.


Nasıl yanlış yapılırı: Bir aile sonunda rehabilitasyona gitmek için bağımlı kişi ile anlaşır. Farklı türdeki programlara bakmadıkları için, en yakın olanı seçerler. Bakım sonrası planı olmayan kısa süreli bir programdır. Bağımlılığın karmaşık doğasından dolayı, sevdiklerinin, bir bağımlı olarak yıllardır öğrendiği tüm bağımlı davranışlarını çözecek kadar zamana ya da hizmete sahip değildir. Uyuşturucu kullanan arkadaşları onu rehabilitasyonda görmek için ziyaretine giderler. Yani bağımlı olmasının etkenlerinden hiç bir zaman uzaklaşmaz. Bu programın sonucu olarak sadece 28 gün temiz kalır ve taburcu olur olmaz uyuşturucu kullanmaya yeniden başlar.


Doğru nasıl yapılır: Aile, farklı rehabilitasyon türlerini araştırır, hatta interneti kullanmaya pek alışık olmadıklarından bilgi bulmalarına yardımcı olmak için yerel bir kütüphaneden yardım ister. Evden yüzlerce kilometre uzaktaki bir programa karar verirler, böylece kişi sürekli olarak uyuşturucu kullanımıyla bağlantılı insanlarla ve hatırlatıcıların olduğu yer ve mekanlarla yüzleşmez. Bu programdan geçen diğer kişilerin ebeveynlerinin telefon numaralarını aldıktan sonra uzun süreli bir program seçerler. Bu ebeveynlerin yorumlarıyla cesaretlenir ve programa güvenirler. Sevdikleri kişinin neden uyuşturucu kullandığını keşfetedeceğine ve bağımlılık alışkanlıklarından kurtulmasını sağlayacağına inanıyorlar.10. Kişi Rehabilitasyondayken Duyduğunuz Her Şeye İnanmayın.


Rehabilitasyondaki kişiden telefon aldığınızda, rehabilitasyon tesisi hakkında konuştuklarında onları dinleyin, ancak ilk şikayetlerini fazla ciddiye almayın. Uyuşturular çok güçlüdür ve özellikle rehabilitasyona ilk girdiklerinde, insanlar üzerinde çok güçlü bir kontrol yaratırlar. Rehabilitasyondan kurtulma ve daha fazla uyuşturucu almanın yolu, birçok kişinin ayıklık arzusuna karşı baskın gelebilir. İşte bu yüzden bazı insanlar uyuşturucuları rehabilitasyon merkezlerine sokmaya çalışırlar ya da bir kaç gün eve gitmek için “hayati” bir neden bulmaya çalışırlar.


İyileşmekte olan bazı kimselerin, uyuşturucu kulanmaya geri dönmeleri çok üzücü bir durumdur. Çünkü ailelerin onları almaya gelmesi için üzüntü, zarar veya tehlike hikayelerini yaratacaklardır. Tabii ki, bir tesiste birtakım yanlış yönetim söz konusu olduğunda, ne söylediğine dikkat etmelisiniz. Sadece bu durum için merkezde güveneceğiniz biriyle kişisel bir ilişki kurmak akıllıca olacaktır.


Ödevinizi başlangıçta yaptınız, güvendiğiniz bir tesisi seçtiniz ve belki de bu programı tamamlayan diğer velileriyle konuştunuz. Bu konudaki kararınızı verirken, gerçek düşmanın uyuşturucu olduğunun farkına varın.


Nasıl yanlış yapılır: Yıllarca ağır eroin kullanımının ardından, bir baba kızını bir rehabilitasyona gönderir. Programın başlarında, kızı çok fazla istek yaşadığı ve henüz geçmediği için babasını tekrar tekrar çağırıyor, ağlıyor, manipüle ediyor ve sevdiği kızını nasıl gönderebildiğini soruyor. Baba sonunda pes edip ve eve gelmesine izin verir. Kızı yeniden kullanmak için hemen geri döner.


Doğru nasıl yapılır: Kızı rehabilitasyondan arayıp, babasının duygularını manipüle etmeye çalıştığı zaman, baba, onun rehabilitasyonu seçmesinden dolayı yalan söylediğinden emindi. Rehabilitasyonun insanların iyileşmesine yardımcı olmak için olduğunu biliyordu, bu yüzden ilk aldığı kararına bağlı kalması gerektiğine karar verdi. Hayal kırıklığına uğramış gibi hissettiği anlarda , tesisteki en rahat konuşabildiği kişi ile konuştu ve kızının tesiste bir sorun kaynağı olduğunu, ancak programın adımlarına yanıt vermeye yeni başlamış olduğunu öğrendi. Kızı birkaç ay sonra, uzun vadede ayık kalmasını sağlayan programı tamamladı.11. Rehabilitasyonu Tamamladıktan Sonra Desteğe Devam Edin.


Bir kişi kapsamlı bir rehabilitasyon programını tamamladıktan sonra, sorun hiç var olmamış gibi davranmaz. Rehabilitasyonu tamamlayıp ve eve döndüğü neredeyse herkesten, aile ve arkadaşlardan destek alması gerekir. Destekçiler, kişinin ihtiyaçlarına karşı hassas olmalı, onun önünde içki içmemeli ya da bir problem olmadığından emin olacak şekilde izlemelidir. Ayıklık sürecinde, kişi içki içmeye davet edilmemelidir, aslında, ayık bağımlıya yakın birisinin destek olarak şımartmak için hizmet etmesi, birileri için bir içki ısmarlaması ya da bir içki siparişi verecek gibi görünmesi halinde bir kenara çekilmesi akıllıca olacaktır.


İhtiyaç duyulan destek miktarı kişiden kişiye değişeceği için, desteğin gerekli olduğunu varsaymak daha güvenlidir. Etkili bir rehabilitasyon programı tamamlandığında ve kişinin ayık hayatının kontrolünü ele geçirmek için yeterli zamana sahip olduğunda, bağımlılık öncesi düşünce ve davranış kalıpları kanıtlanıncaya kadar ona güvenmeyin ve beklenti içinde olmayın.


Nasıl yanlış yapılır: Yetişkin bir erkek çocuk, rehabilitasyondan eve geldiğinde, anne ve baba ayıklık için bir parti yaparlar. Tercih maddesi opiyat olduğu için partide bira servisi olmasından rahatsızlık duymuyorlar. Birkaç bira içiyor. Eski arkadaşları, eski kız arkadaşıyla birlikte (ailesi uyuşturucu kullanan arkadaşları olduklarını bilmiyor) oradalar. Aile daha sonra kendi normal programlarına ve yaşam tarzlarına döner, ancak oğulları ertesi gün dışarı çıkar ve eski uyuşturucu satıcısını bulur.


Doğru nasıl yapılır: Oğulları eve geldiğinde, anne ve baba onunla oturup neyle yüzleşmeye hazır olduğunu ve hazırlanmak için daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu öğrenirler. Yavaş yavaş normal bir hayata geri dönmesi gerektiğini fark eder. İşe gitmeye hazırdır ve bir süreliğine sadece işten eve, evden işe gitmek istiyordur. Belki de aile ile birkaç yere gidebilir. Henüz uyuşturucu kullanan eski arkadaşlarıyla yüzleşmek istemiyor. Ev ortamında geçirdiği zaman ve ayık bir yaşamı kurduktan sonra, tek başına dışarı çıkma konusunda biraz daha kendini emin hissediyor. Ebeveynleri haftasonuna için evden ayrılırken başka bir aile üyesi nasıl olduğunu kontrol etmek için kalıyor. Birkaç ay içinde, normal bir yaşam stilini sürdürmek konusunda kendini daha rahat hissetiyor.12. Hayatın Relaps İçin Ciddi Tetikleyiciler Sunabileceğini Fark Edin.


Ayrılıklar, iş yaşamı ile ilgili aksilikler, iş kayıpları, davalar, ailenin veya yakın arkadaşların ölümleri gibi durumlar çok üzücü olabilir. Yıllarca ayık olan bir kişi bile bu anlarda zorlanabilir, dağılabilir. Bağımlılıktan kurtulan birini sevdiğinizde , bu ciddi stres etkenleri ile karşı karşıya kaldığında ona normalinden daha fazla yardım edin. Özellikle ilk birkaç gün boyunca onu yalnız bırakmamaya çalışın . Kriz sona erdiğinde, kişinin becerileri ve eğitimi, atması gereken adımları atması için ona yardımcı olacaktır.


Nasıl yanlış yapılır: Bir adam, rehabilitasyonu başarıyla tamamlar ve uzun yıllar geçirir, başarılı bir hayatı vardır. Yakın arkadaşlarıyla dışarıdayken, onlardan biri bir anda tam önünde kalp krizi geçiriyor ve ölüyor. On yıldan beri ayık olduğu için, aile şu anda daha fazla desteğe ihtiyaç duyacağını düşünmez. Fakat kayıp o kadar şok edici ve bunaltıcıdır ki, on yıl süren ayıklık, onu yeniden uyuşturucu kullanımından korumak için yeterli değildir. Onun opiyatlara yaptığı kısa kaçış, tüm bağımlılık yapısını tetiklemek için yeterlidir. Birkaç hafta sonra, aile tekrar bağımlılığa döndüğünü fark eder.


Doğru nasıl yapılır: Adamın yakın arkadaşı onun önünde ölünce, erkek kardeşi, bu olayın onun için zor olabileceğini ve bu durumun acıdan kurtulmak için eroin kötüye kullanımına neden olabilceğini ve zorlanabileceğini fark eder. Hemen kardeşinin yanına gider ve önümüzdeki birkaç gün boyunca orada kalır. Gitmesi gerektiği anlarda , kriz bitene kadar başka bir ayık aile üyesi veya yakın arkadaşı ile değişir ve yalnız kalmadığından emin olur. Kardeşi hayatındaki bu rahatsızlığın, kardeşinin tekrar rehabilitasyona dönmesi ile mukayese edilemeyeceğini fark eder.13. Ayıklık Umudunuzu Kaybetmeyin


Rehabilitasyon bir kez işe yaramadıysa, asla tedavi olmayacağı anlamına gelmez. Deneyimler, insanların büyük çoğunluğunun bakım yardımı ve kanıtlanmış bir rehabilitasyon programına cevap vereceğini göstermektedir. Sadece çok azı kendilerine yardım edilmesini engelleyecektir.


Bir rehabilitasyon programının tamamlanması, uzun süreli bir ayıklıkla sonuçlanmamışsa umudunuzu kaybetmeniz gerekmez. Sevdiklerinizin daha fazla yardıma ihtiyacı olabilir veya bağımlılıktan kaynaklanan zararı onarmaya yönelik farklı bir yaklaşımla farklı bir program türüne ihtiyaç duyabilirler. Kişinin iyileşmesine olan inancınız, hayatını kurtaran faktör olabilir.


Nasıl yanlış yapılır: Genç bir kadın, uzun yıllardır opiyatlara bağımlıdır ve bir rehabilitasyon programından diğerine geçerek zamanını geçirir. Aynı tür bir kısa süreli programlar aracılığıyla birkaç kez denemeden sonra, ailesi onun için başka bir rehabilitasyon programı aramayı bırakır. Başka seçimleri olmadıklarını düşünür ve ona sırtlarını dönerler.


Doğru nasıl yapılır: Rehabilitasyonda yaptığı yarım düzine yolculuklara rağmen, genç kadının babası ondan vazgeçmez. Yedinci gezisi için, her zamankinden farklı, ihtiyaçlarına cevap verebilecek uzun vadeli bir rehabilitasyon programı bulur. Kızı, programı tamamladıktan sonra, kendisine gerçekten hayat becerileri kazandıran bu programa katılma şansı verdikleri için ailesine ve ayık kalmasına yarımcı olup, kendisinden vazgeçmediği için babasına minnettar olduğunu ifade eder.


Doğru rehabilitasyon programını bularak, bağımlı kişiyi yeniden sevebilir ve neşe içinde hayatınıza geri dönebilirsiniz.14. Kendinizi Yalnız Hissetmeyin.


Ailede bir kişi bağımlı olduğunda birçok aile tamamen izole edilmiş hisseder. Böyle bir sorun yaşadıkları için utanıyor olabilirler. Bu utanç yüzünden birçok aile yardım ve tavsiye almaktan kaçınır. Eşler, diğer aile üyelerinden yardım istemenin, onları bir şekilde kötü göstereceğini veya kendilerini mahçup hissedeceklerini düşünebilirler. Ebeveynler bile, oğullarının ya da kızlarının bağımlılığının, aslında hiç suçlarının olmamasına rağmen bir şekilde kusur olduğunu düşünebilirler.


Gerçek şu ki, her yıl iki milyondan fazla Amerikalı uyuşturucu ya da alkol rehabilitasyonun içerisine giriyor. Günümüz uyuşturucularının birçoğu o kadar bağımlılık yapıyor ki, crack kokain, ekstazi ya da reçeteli opiyatlar kişiyi kancasına takabilir. Bağımlılık geniş bir sosyal problemdir ve ailenin başarısızlığı kişinin uyuşturucu kötüye kullanımında belirli bir rol oynamaz.


En önemli şey, bağımlı kişinin doğru yardımı almasıdır. Utanç, başarısızılık ya da rahatsız edici duyguların, doğru rehabilitasyon programı bulununa ve kişi güvenli bir şekilde yoluna devam edinceye kadar geride bırakılmasıdır.


Nasıl yanlış yapılır: Karısı, alkolik kocası tarafından sürekli eleştirilmekte ve küçümsemektedir, hatta dayak yemektedir. Çocuklar babalarından korkuyor ve genellikle hasta oluyorlardır. Karısı sorunu itiraf etmekten ve ailesinden yardım istemekten çok utanıyor. Alkolik kocası tarafından tüm problemlerin onun suçu olduğuna inanmış ve bu sorun böylece aylardır devam ediyor.


Doğru nasıl yapılır: Eşinin kötüleşen alkol sorunu sonrası, bir kaç ay istismara uğrayan karısı, hem kendisinin hem çocuklarının her geçen gün daha hasta ve depresif olduğunu görür. Seçeneklerinin dikkatli bir şekilde gözden geçirdikten sonra yakın olan aile üyelerini toplar ve yardım ister. Aile, kocanın bir alkol rehabilitasyon programına girmesinde ısrar ederken eşi ve çocukları koruyarak desteklemektedir. Aile, kocanın ayık kalmasından sonra yeniden bir araya gelir.


Bu yazı narconon.org sitesinden alınmış ve Alp Çağlan Maçkan tarafından tercüme edilmiştir.

Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page