top of page
Tanıtılan Yazılar

Eroin


Eroin, Güneydoğu ve Güneybatı Asya, Meksika ve Kolombiya'da yetişen çeşitli afyonlu haşhaş bitkilerinin tohum kabuğundan alınan doğal bir madde olan morfinden yapılan opioid bir ilaçtır.


Beyninizde, vücudunuzun doğal olarak ürettiği ve iyi hissettiren endorfin reseptörleri vardır. Opioid reseptörleri, nöronların ateşlenmesini engelleyerek ağrı ve stresle baş etmemize yardımcı olurlar.Eroin beyine hızla girer ve hücrelerdeki opioid reseptörlerine, özellikle de ağrı ve haz duyma hissine bağlı olan ve kalp atış hızını, uykuyu ve nefes almayı kontrol eden reseptörlere bağlanırlar.Eroin sigara gibi içilebilir, burundan çekilebilir ve bilenen en yaygın şekli ile enjektör yoluyla kullanılabilir.


İlk kullanıldığı anda ,“yüksek olma” hissi yaratır. Bir kişi dışa dönük hissedebilir, başkalarıyla kolayca iletişim kurabilir ve daha yüksek bir cinsel performans hissi yaşayabilir.Solunum yolu ile kullanımında; etkiler anidir, ısı duygusu ve refahlatıcı duygular tüm vücudu kaplar. Yoğun öfori hissi yaratır. Burundan çekildiğinde ise, etkiler birkaç dakikada ortaya çıkar. Etkiler 1 veya 2 saat sonra, bireyin tolerans eşiğine bağlı olarak düşüş gösterir ve 4 veya 6 saat sonra tamamen kaybolur.


Eroin son derece bağımlılık yapıcı bir maddedir ve çekilme belirtileri son derece ağrılıdır.Yoksunluk döneminde, eklem ağrıları, bulantı, kusma, ishal, titreme ve kas ağrıları ve ağız kuruluğu olur. Eroin yoksunluğu ölüme yol açmaz, yoksunluk belirtileri 1 aydan uzun sürebilir.


Bağımlılık, Selfie Bağımlılığı, Bağımlılık Tedavisi,Psikiyatri,  Psikoterapi

Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page